Vecāku pabalsts
No 2025. gada 1. janvāra līdz 2025. gada 31. decembrim personai, kura vecāku pabalsta saņemšanas laikā strādā vai gūst ienākumus kā pašnodarbinātā un neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, vecāku pabalstu izmaksā 75 % no piešķirtā pabalsta apmēra.
Vecāku pabalstu izmaksā par iepriekšējo mēnesi. Tas nozīmē – ja vecāku pabalsta saņēmējs strādā decembrī un turpina strādāt 2025. gada janvārī, tad janvārī viņam izmaksā vecāku pabalstu par decembri 50 % apmērā, bet februārī par janvāri jaunajā apmērā – 75 % no piešķirtā vecāku pabalsta.
Valsts sociālie pabalsti
No 2025. gada 1. janvāra paaugstināts bērna ar invaliditāti kopšanas pabalsta apmērs – no 313,43 eiro uz 413,43 eiro. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) no janvāra pabalstu piešķirs un izmaksās jaunajā apmērā. VSAA pabalstu pārrēķinās automātiski, iesniegums nav jāiesniedz.
No 2025. gada 1. janvāra personām ar I grupas redzes invaliditāti ir iespēja pabalstu par asistenta izmantošanu saņemt arī ar piegādi dzīvesvietā (līdz šim varēja saņemt tikai ar pārskaitījumu kredītiestādes vai Pasta norēķina sistēmas kontā). Tādējādi, ja personai citus VSAA pabalstus vai pensiju pastnieks piegādā dzīvesvietā, tad arī pabalstu par asistenta izmantošanu var izvēlēties saņemt ar piegādi dzīvesvietā.
Ja pabalsts jau ir piešķirts, tad mainīt pabalsta saņemšanas veidu var, iesniedzot VSAA iesniegumu “Bankas konta vai izmaksas adreses maiņai”.
Pensijas un atlīdzības
No 2025. gada 1. janvāra paaugstināti pensiju un atlīdzību minimālie apmēri un valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēri. Ar jaunajiem apmēriem un to izmaksas kārtību var iepazīties šeit.
2025. gadā pensijas vecums ir 65 gadi, bet priekšlaicīgi pensionējoties – 63 gadi.
No 2025. gada vecuma pensiju piešķir personām, kas sasniegušas vecuma pensijas piešķiršanai noteikto vecumu un to apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par 20 gadiem.
Np 2025. gada janvāra Latvijas vecuma un invaliditātes pensijām, kas piešķirtas laikposmā no 2015. gada 1. janvāra līdz 2017. gada 31. decembrim, piešķirs piemaksu par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim un ņemts vērā pensijas aprēķinā. Piemaksas apmērs 1,62 eiro par vienu stāža gadu.
No 2025. gada 1. janvāra mainās apdrošināšanas stāža noteikšanas nosacījumi personām, kurām bijuši darba un tam pielīdzināmie periodi līdz 1990. gada 31. decembrim bijušajās PSRS republikās: Armēnijā, Azerbaidžānā, Gruzijā, Turkmenistānā, Kirgizstānā, Tadžikistānā, Kazahstānā vai Uzbekistānā. Stāža periodus šajās valstīs līdz 1990. gada 31. decembrim (Latvijas pilsoņiem – darba un tam pielīdzinātos periodus; ārvalstniekiem un Latvijas nepilsoņiem – darbam pielīdzinātos mācību periodus) ņems vērā tikai tad, ja uzkrātais apdrošināšanas stāžs Latvijā pēc 1996. gada 1. janvāra būs vismaz 20 gadi.
Pensiju 2. līmenis
No 2025. gada 1. janvāra līdz 2028. gada 31. decembrim mainās pensiju iemaksu likmes sadalījums – viens procentpunkts pārnests no pensiju 2. līmeņa uz pensiju 1. līmeni. Tas nozīmē, ka šajā laika periodā iemaksu likme no personas ienākumiem pensiju 2. līmenī ir 5 % un pensiju 1. līmenī 15 %.
Iemaksas pensiju 2. līmeņa dalībnieka kontā tiek reģistrētas pārskata mēnesim sekojošajā ceturtajā mēnesī. Tātad iemaksas no janvārī gūtajiem ienākumiem 5 % apmērā būs redzamas dalībnieka konta izrakstā 2025. gada maijā.
Mirušā pensiju 2. līmeņa dalībnieka uzkrātā kapitāla apmēram 2025.gadā jābūt 58,10 eiro vai vairāk, lai to varētu saņemt mantošanā vai tas tiktu pievienots norādītās personas uzkrātajam kapitālam.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis un neapliekamais minimums VSAA maksātajiem pakalpojumiem
No 2025. gada 1. janvāra noteikta augstāka iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) likme – 25,5 %. Šī likme tiek piemērota arī VSAA maksātajiem pakalpojumiem:
- slimības pabalstam,
- pensijām,
- mantojamajam pensiju 2. līmeņa kapitālam, ja mantinieks izvēlēsies to saņemt ar pārskaitījumu uz kontu kredītiestādē,
- pārmaksātajām valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām.
Noteikts vienots (fiksēts) maksātāja neapliekamais minimums 510 eiro mēnesī. To piemēro, izmaksājot slimības pabalstu. Par darbnespējas periodu:
- līdz 31. decembrim VSAA piemēro piešķirtajam slimības pabalstam 2024. gadam noteikto Valsts ieņēmumu dienesta (VID) prognozēto neapliekamo minimumu un 20 % IIN likmi;
- no 1. janvāra piemēro neapliekamo minimumu 510 eiro un 25,5 % IIN likmi.
Neapliekamais minimums vecuma, invaliditātes, izdienas, apgādnieka zaudējuma un speciālās valsts pensijas saņēmējiem 2025. gadā ir 1000 eiro mēnesī.
Strādājošajiem pensiju saņēmējiem ir iespēja izvēlēties, kā tiks piemērots 1000 eiro neapliekamais minimums:
- 1000 eiro pensijai, ja algas nodokļa grāmatiņa iesniegta VSAA.
Ja pensija ir mazāka par 1000 eiro, tad, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju VID, var saņemt IIN atmaksu.
- 500 eiro pensijai un 500 eiro darba algai (dalītais neapliekamais minimums), ja algas nodokļu grāmatiņa iesniegta darba devējam.
Lai dalīto neapliekamo minimumu piemērotu no nākamā mēneša, VID elektroniskās deklarēšanās sistēmā algas nodokļa grāmatiņa ir jāiesniedz darba devējam līdz esošā mēneša 15. datumam.
Strādājošajiem pensiju saņēmējiem neapliekamo minimumu VSAA piemēro automātiski, ņemot vērā to, kur iesniegta algas nodokļu grāmatiņa
Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas
Tā kā minimālā mēneša darba alga no 2025. gada 1. janvāra ir noteikta 740 eiro mēnesī, tad no 1. janvāra
- pašnodarbinātajiem, ja viņu ienākumi mēnesī:
- nesasniedz 740 eiro – reizi ceturksnī jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (obligātās iemaksas) 10 % apmērā pensiju apdrošināšanai;
- sasniedz un pārsniedz 740 eiro – jāveic obligātās iemaksas vismaz no 740 eiro 31,07 % apmērā visiem apdrošināšanas veidiem un, no starpības starp faktiskajiem ienākumiem un obligāto iemaksu objektu – 10 % pensiju apdrošināšanai.
- personām, kuras brīvprātīgi pievienojušās valsts sociālajai apdrošināšanai un veic obligātās iemaksas brīvprātīgi – iemaksu objekta minimālais apmērs kalendāra gadam noteikts 8880 eiro. Tas nozīmē, ka obligātās iemaksas gadā jāveic vismaz no minētās summas.
No 2025. gada 1 .janvāra līdz 2027. gada 31. decembrim valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu un brīvprātīgo iemaksu objekta gada maksimālais apmērs noteikts 105 300 eiro.
Valsts sociālās apdrošināšanas minimālās obligātās iemaksas VSAA aprēķinās par tiem darba ņēmējiem un pašnodarbinātajiem, kuru VID deklarētais ienākums ceturksnī būs mazāks par 2220 eiro (trim minimālajām darba algām).
No 2025. gada 1. janvāra līdz 2027. gada 31. decembrim saglabāsies īpašais autoratlīdzības nodokļa režīms. Tas nozīmē, ka arī 2025. gadā personām, kuras gūst ienākumu no autoratlīdzības, būs tiesības nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējiem, un saglabāsies līdzšinējā kārtība attiecībā uz obligāto iemaksu objektu un valsts sociālās apdrošināšanas minimālajām obligātajām iemaksām.