Praktisks piemērs kā aprēķina bezdarbnieka pabalstu
Bezdarbnieka statuss iegūts 2025.gada aprīlī
1.Aprēķina vidējo apdrošināšanas iemaksu algu
Vidējo algu aprēķina: ((700+700+650+700+800+700+700+690+700+700) /10) x 12 / 366 = 23,08 eiro dienā
2. Aprēķina pabalsta apmēru
Pabalsta dienas apmēru aprēķina, ņemot vērā apdrošināšanas stāžu:
Piemēram, ja kopējais apdrošināšanas stāžs ir 15 gadi, tad pabalsta apmērs būs: 23,08 × 0,55 = 12,69 eiro dienā
3. Pabalstu izmaksā 8 mēnešus:
- pirmos divus mēnešus – 12,69 eiro vienā kalendāra dienā (piešķirtajā apmērā);
- trešajā un ceturtajā mēnesī – 9,52 eiro vienā kalendāra dienā (75 % no 12,69 eiro);
- piektajā un sestajā mēnesī – 6,35 eiro vienā kalendāra dienā (50 % no 12,69 eiro);
- septītajā un astotajā mēnesī – 5,71 eiro vienā kalendāra dienā (45 % no 12,69 eiro).
Izmaksājamā pabalsta apmērs ir atkarīgs no dienu skaita mēnesī, par kuru pabalsts tiek maksāts. Bezdarbnieka pabalstu izmaksā par iepriekšējā mēneša bezdarba periodu.
Veicot pabalsta izmaksu, atbilstoši noteiktajam izmaksas sadalījumam, pabalsta apmērs tiek reizināts ar bezdarba perioda dienu skaitu, par kuru pabalsts izmaksājams.
Piemēram, ja bezdarbnieka pabalsts piešķirts no 1.aprīļa, tad maijā tiks izmaksāts pabalsts par iepriekšējā mēneša bezdarba periodu no 1. līdz 30.aprīlim 12,69 x 30= 380,70 eiro
Kā aprēķinās bezdarbnieka pabalstu, ja 12 mēnešu periodā, par kuru jāaprēķina vidējā alga, personai bijis piešķirts un izmaksāts slimības pabalsts par visu mēnesi un darba devējs vienlaikus šajā mēnesī izmaksājis prēmiju par iepriekšējiem darba rezultātiem?
Ja par visu kalendāra mēnesi ir bijis piešķirts un izmaksāts slimības pabalsts un darba devējs saskaņā ar darba koplīgumu vai darba līgumu vienlaikus ir izmaksājis piemaksu vai prēmiju par darba izpildi pirms pārejošas darbnespējas vai cita veida pabalstu vai atlīdzību, kas nav tieši saistīta ar darba izpildi, tad šo mēnesi izslēdz no vidējās algas aprēķina. Tas nozīmē, ka slimības pabalsta saņemšanas laikā izmaksātā prēmija neietekmē bezdarbnieka pabalsta apmēru.
Vai bezdarbnieka pabalsta aprēķinā iekļaus mēnesi, kurā personai izmaksāta prēmija laikā, kad tā atradusies bērna kopšanas atvaļinājumā?
Ja 12 mēnešu periodā, par kuru jāaprēķina vidējā apdrošināšanas iemaksu alga, ir bijis piešķirts bērna kopšanas atvaļinājums, bezalgas atvaļinājums, ko piešķir sakarā ar nepieciešamību kopt bērnu vai grūtniecības un dzemdību atvaļinājums un darba devējs ir izmaksājis piemaksas vai prēmijas, kas nav tieši saistīta ar darba izpildi, tad šo mēnesi izslēdz no vidējās algas aprēķina. Ar bērna dzimšanu vai kopšanu saistīto atvaļinājumu laikā izmaksātā prēmija neietekmē bezdarbnieka pabalsta apmēru.
Kā aprēķinās bezdarbnieka pabalstu, ja 12 mēnešu periodā, par kuru jāaprēķina vidējā alga, 8 mēnešus persona atradusies bērna kopšanas atvaļinājumā, bet turpmākos 4 mēnešus saņēmusi darba algu, jo bija atsākusi strādāt pēc bērna kopšanas atvaļinājuma?
Ja 12 mēnešu periodā, par kuru jāaprēķina vidējā apdrošināšanas iemaksu alga, persona atradusies bērna kopšanas atvaļinājumā, bet turpmākos 4 mēnešus saņēmusi darba algu, jo bija atsākusi strādāt pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, tad vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķinās no darba algas par 4 mēnešiem, kad persona atsākusi strādāt, vidējās apdrošināšanas iemaksu algas noteikšanas periodā neieskaitot periodu, kad persona atradusies bērna kopšanas atvaļinājumā.
Piemērs aprakstītajai situācijai
A – alga;
BKA – bērna kopšanas atvaļinājums
Kā aprēķinās bezdarbnieka pabalstu, ja visā 12 mēnešu periodā vai tikai tā daļā persona atradusies ar bērna dzimšanu un kopšanu saistītajos atvaļinājumos?
Ja 12 mēnešu periodā, par kuru jāaprēķina vidējā apdrošināšanas iemaksu alga, persona visā 12 mēnešu periodā vai tikai tā daļā atradusies ar bērna dzimšanu un kopšanu saistītajos atvaļinājumos, vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķinās, atkāpjoties līdz darba devēja veiktajām iemaksām un nosakot jaunu nepārtrauktu 12 mēnešu periodu.
Piemērs aprakstītajai situācijai
A – alga;
BKA – bērna kopšanas atvaļinājums.
Zināšanai !
Par periodu, kamēr persona kopj bērnu, saņemot vecāku pabalstu un bērna kopšanas pabalstu līdz bērna pusotra gada vecumam, sociālās apdrošināšanas iemaksas par personu veic valsts, apdrošinot arī bezdarba gadījumam.
Vai no bezdarbnieka pabalsta var atteikties?
Bezdarbnieka pabalsta izmaksu izbeidz, ja persona atsakās no bezdarbnieka pabalsta. Atkārtoti tiesības uz bezdarbnieka pabalstu personai tiek izvērtētas tikai pēc jauna bezdarbnieka statusa iegūšanas.
Kā tiek izmaksāts bezdarbnieka pabalsts, ja atbrīvojas no darba abpusēji vienojoties un, ja atbrīvojas pēc paša vēlēšanās?
Ja darba tiesiskās attiecības pārtrauktas pēc darba devēja iniciatīvas vai saskaņā ar abpusēju vienošanos, tad, piemēram, ja pabalsts piešķirts ar 14.martu, tad aprīlī saņemsiet pabalstu par bezdarba periodu no 14.līdz 31.martam. Pabalstu par aprīli saņemsiet maijā.
Ja darba attiecības pārtrauktas uz paša uzteikuma pamata, tad, piemēram, ja bezdarbnieka statuss iegūts 14.martā, pabalstu piešķirs ar 14.maiju. Pabalstu par bezdarba periodu no 14. līdz 31.maijam izmaksās jūnijā.
Pabalsts tiek piešķirts abos gadījumos un aprēķina kārtībā abos gadījumos ir vienāda, bet ja cilvēks no darba atbrīvojies uz paša vēlēšanos, tad bezdarbnieka pabalstu varēs sākt saņemt 2 mēnešus vēlāk, nekā gadījumā, ja darba attiecību pārtraukšana ir bijusi abpusēja vienošanās ar darba devēju.