Kā aprēķina uz izmaksā maternitātes pabalstu
1.piemērs
Grūtniecības atvaļinājuma pirmā diena (DNL B 1.diena) - 2024.gada 10.jūnijs
1.Aprēķina vidējo apdrošināšanas iemaksu algu
Ja vidējās algas aprēķina periodā kādu laiku nav bijis darba ienākumu tāpēc, ka persona nav bijusi darba ņēmējs vai pašnodarbinātais, kā arī, ja persona bijusi atvaļinājumā bez darba algas saglabāšanas, šos “tukšos” mēnešus aizstāj attiecīgi ar 70% no vidējās iemaksu algas valstī.
Vidējo algu aprēķina:
(852,28+852,28+852,28+700+950+800+700+800+800+700+950/335 = 26,74 eiro dienā
2. Aprēķina pabalsta apmēru
80% no 26,74 eiro = 21,39 eiro dienā
3. Pabalstu izmaksā
Aprēķināto pabalsta apmēru reizina ar darbnespējas lapā norādīto dienu skaitu.
Piemēram, ja darbnespējas lapa B sakarā ar grūtniecību izsniegta par 70 kalendārajām dienām, tad
21,39 eiro x 70 dienas = 1497,30 eiro (maternitātes pabalsts par grūtniecības atvaļinājuma periodu)
Ja dzemdību atvaļinājums tiek noteikts 56 kalendārās dienas, tad otro maternitātes pabalsta daļu izmaksās pēc dzemdībām: 21,39 eiro x 56 dienas = 1197,84 eiro
***
2.piemērs
Grūtniecības atvaļinājuma pirmā diena (DNL B 1.diena) - 2024.gada 10.jūnijs
1. Aprēķina vidējo apdrošināšanas iemaksu algu
Ja vidējās algas aprēķina perioda daļā apdrošināšanas iemaksu alga nav bijusi bērna kopšanas atvaļinājuma, pārejošas darbnespējas (DNL B) dēļ, vidējo apdrošināšanas iemaksu algu nosaka, attiecīgajā periodā neieskaitot minētās dienas.
Vidējo algu aprēķina:
(700+950+800+700+800+800+700+950/244 = 26,23 eiro dienā
2. Aprēķina pabalsta apmēru
80% no 26,23 eiro = 20,98 eiro dienā
3. Pabalstu izmaksā
Aprēķināto pabalsta apmēru reizina ar darbnespējas lapā norādīto dienu skaitu.
Piemēram, ja darbnespējas lapa B sakarā ar grūtniecību izsniegta par 70 kalendārajām dienām, tad
20,98 eiro x 70 dienas = 1468,60eiro (maternitātes pabalsts par grūtniecības atvaļinājuma periodu)
Ja dzemdību atvaļinājums tiek noteikts 56 kalendārās dienas, tad otro maternitātes pabalsta daļu izmaksās pēc dzemdībām:
20,98 eiro x 56 dienas = 1174,88 eiro
***
Piemēri par kvalifikācijas periodu, tiesību noteikšanai
Kas veido kvalifikācijas periodu?
Minimālais sociālās apdrošināšanas periods jeb kvalifikācijas periods ir laika posms, kurā cilvēks ir bijis darba ņēmējs vai pašnodarbinātais un ir veiktas sociālās iemaksas maternitātes apdrošināšanai. Kvalifikācijas periodā ieskaita arī nepilni nostrādātus mēnešus. Trīs vai seši apdrošināšanas iemaksu mēneši, kuri tiek ņemti vērā kvalifikācijas perioda noteikšanai, var arī nebūt pēc kārtas.
Kvalifikācijas periodā, neatkarīgi no obligāto iemaksu veikšanas ieskaita arī laiku, kurā cilvēks, būdams darba ņēmējs vai pašnodarbinātais, noteiktajā 6 mēnešu vai 24 mēnešu periodā ir:
- atradies grūtniecības vai dzemdību atvaļinājumā,
- bērna kopšanas atvaļinājumā,
- atvaļinājumā bērna tēvam,
- bijusi pārejoša darbnespēja,
- saņēmis dīkstāves pabalstu, dīkstāves palīdzības pabalstu vai vecāku pabalsta turpinājumu.
Tāpat arī kvalifikācijas perioda noteikšanai ņem vērā citās valstīs reģistrētos apdrošināšanas periodus, ja cilvēks likumā noteiktajā kvalifikācijas periodā nav bijis nodarbināts Latvijā, bet ir bijis nodarbināts kādā no ES/EEZ dalībvalstīm vai Šveicē. Nosakot tiesības uz maternitātes pabalstu, tiek ņemti vērā arī Krievijā un Ukrainā uzkrātie apdrošināšanas periodi.
1. piemērs
Annai grūtniecības atvaļinājuma pirmā diena ir 2.septembris. Anna tikai nesen uzsāka savas darba gaitas, bija nostrādājusi 2 mēnešus un darba attiecības tika pārtrauktas 1.augustā. Tātad šajā gadījumā Annai būtu tiesības uz maternitātes pabalstu, jo darba ņēmēja statuss zaudēts 60 dienās pirms grūtniecības atvaļinājuma. Taču viņai nav maternitātes pabalsta piešķiršanai nepieciešamais kvalifikācijas periods, tāpēc Annai nebūs tiesības saņemt maternitātes pabalstu.
2.piemērs
Marta ir darba ņēmēja un pusotru gadu atradās bērna kopšanas atvaļinājumā. Pēc šī atvaļinājuma, 15.jūlijā, viņa atsāk strādāt. Marta ir otrā bērna gaidībās. No 18.septembra viņa dodas grūtniecības atvaļinājumā un pieprasa maternitātes pabalstu. Tā kā atrašanās bērna kopšanas atvaļinājumā veido kvalifikācijas periodu, tad Martai ir tiesības uz maternitātes pabalstu par gaidāmo bērnu.
***
Tiesības uz maternitātes pabalstu, ja esmu pašnodarbināta persona
Pašnodarbinātai personai, nosakot tiesības uz maternitātes pabalstu (par grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku), tiek vērtēts vai faktiski ir veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) maternitātes apdrošināšanai tajā kalendāra gada ceturksnī, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (izsniegta darbnespējas lapa B), vai arī iepriekšējā ceturksnī pirms ceturkšņa, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums un vai ir veiktas VSAOI maternitātes apdrošināšanai ne mazāk kā trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums, vai veiktas ne mazāk kā sešus mēnešus pēdējo 24 mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums.
Ja VSAOI tiek veiktas 31,07% apmērā, tad persona ir pakļauta maternitātes apdrošināšanai. Savukārt, ja VSAOI tiek veiktas tikai 10% apmērā, tas nozīmē, ka šajā periodā persona ir pakļauta tikai pensiju apdrošināšanai un veiktās VSAOI nedod tiesības saņemt maternitātes pabalstu.